Co to vlastně ty Marmové body jsou?

Kdysi dávno, ještě ve Védském období byly Marmy označované jako BINDU –  jako tajemné či jako jakési mystické body. Něco jako vstupní brány. Aktivace Marmového bodu tak otevírá cestu k vnitřní rovnováze vašeho těla. Jak po stránce energetické, tak i chemické. Stimulace těla v těchto místech jej aktivuje, aby začalo produkovat právě to, co nejvíce potřebuje. Včetně hormonů či aktivace neurochemických spojů. Spojení chemické a energetické roviny dává Marma terapii potenciál k otevření se spirituálnímu uzdravení.

Dle Sušruta Samhity je v lidském těle 107 takových bodů (jsou však školy Marma terapie, které hovoří i o jiných počtech). Umístění těchto bodů má svá pravidla a objevují se v místech, kde se spojují svaly, vazy, kosti, klouby a systémy, kde proudí tekutiny (žíly, tepny, lymfa a také nervy). V sanskrtu vše označováno jako Mámsa, Snáju, Asthi, Sandhi a Sira. Tyto body pak tvoří místa a systém kudy proudí Prána, životadárná energie.

Marma terapie je spojená se životní silou či energií, proto platí že poranění Marmového bodu je velmi citlivá záležitost. Dokonce více citlivá než ztráta celé končetiny. Zranění bodu totiž může sebou přinést až fatální důsledky ve formě znehybnění, kóma, delíria či smrti. Každý z těchto bodů má ve svém popisu v ajurvédských textech i poznámku, jakou smrt jeho poranění přináší.

Stimulací konkrétních bodů v určitém vzorci můžeme stimulovat konkrétní oblast lidského těla, orgán či energii a pomoci lokálně. Celková masáž/terapie pak přináší celkovou harmonii do těla.

Marmové body jsou na těle rozmístěny takto:

  • 11 bodů na měkkých tkáních či svalech – MAMSA MARMA
  • 41 bodů na cévách – SIRA MARMA
  • 27 bodů na šlachách, vazech či nervech – SNÁJU MARMA
  • 8 bodů na kostech – ASTHI MARMA
  • 20 bodů na kloubech – SANDHI MARMA

Více o Marmových bodech bude následovat v dalších článcích, dozvíte se například o velikostech, či jejich porovnání s dalšími praktikami nejen s asijské medicíny.