Jak je to s oleji nejen v marmové terapii?

Marmová terapie je nerozlučně spojená s používáním oleje. Respektive poměrně velkého množství oleje. Lehátko po terapii velmi pravidelně vypadá, jakoby vás terapeut doslova proléval olejem. I když je marmová terapie místy i dost bolestivá tak olej ji naopak dělá hladivou a velmi relaxační. To je navíc umocněno tím, že olej je příjemně zahřátý. Teplo oleje nejenže otevírá póry v kůži a olej se může lépe vstřebat, ale působí i příjemně proti bolesti. Masáž bez oleje by zvyšovala tření a tím by vznikala další bolest a horkost v těle.

Ajurvéda používá celou řadu olejů, každý malinko jinak a s jiným určením. Protože se v ajurvédě pracuje s energiemi a každá dóša je specifická, pak i použité oleje jsou vždy vhodnější pro určité typy dóš.

  • Váta: sezamový, mandlový
  • Pitta: kokosový, slunečnicový
  • Kapha: kukuřičný, sezamový

Velmi rozšířeným olejem v Indii je olej hořčičný. Zejména adepti bojových umění jej mají rádi, protože dokáže uvolnit ztuhlé svaly. Je velmi účinný na odstranění ztuhlosti způsobené horečkou či zánětem průdušek. Léčí nemoci způsobené vátou či kaphou. Zvyšuje pittu.

Méně používaný olej je olivový, pro svou vzácnost v Indii. Nicméně je to olej velmi výživný, zvyšuje pittu. Používá se jen jako terapeutický olej pro konkrétní určení, například u artritidy, výronů či dětské obrny. Je velmi citlivý na světlo.

Nejběžnějším olejem je sezamový. Obvykle je základním olejem pro další terapeutické oleje. Je také zahřívající. Zvyšuje pittu a je proti nemocem způsobených nerovnováhou váta. Obsahuje mnoho minerálů a antioxidantů. Obsahuje aminokyseliny podporující práci mozku, a proto se často používá pro masáž hlavy. Olej z černých lněných semínek léčí otoky a svalovou bolest. Léčí také suchou pokožku. Léčí i dnu a artritidu. Obvykle je to olej číslo jedna ve výběru mezi ostatními oleji.

Dalším populárním olejem je olej kokosový. Jedná se olej, který ochlazuje, je vhodný pro ty co trpí přebytkem pitty. Je vhodný pro léčení kožních problémů – vyrážek, popálenin, otoků… Je také antiseptický. Masáž tímto olejem zvyšuje zejména u mužů vitalitu. Snadno proniká do kůže a pomáhá tak přijímat kůží pránu.

Výborný olej na masáž je olej mandlový, ale je poměrně drahý. V Indii se proto jeho použití omezuje hlavně na děti, invalidy a starší lidi. Je vhodný pro lidi typu kapha, protože je zahřívací. Dokáže přinášet radost a pozitivní přístup. Je tak i omlazující. Je skvělý na svaly a vazy.

Ve své praxi marmové terapie, ale i pro další masáže, využívám zejména zahřátý olej mandlový a kokosový.